boniecki decalogue

ks.Adam Boniecki

(ur. 25 lipca 1934 w Warszawie) – katolicki prezbiter, generał zakonu marianów w latach 1993–2000, redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego” w latach 1999–2011. Studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Studiował też w Paryskim Instytucie Katolickim.. Od 1964 związany z Tygodnikiem Powszechnym. W 1979 na życzenie Jana Pawła II przygotowywał polskie wydanie dziennika L’Osservatore Romano i został redaktorem naczelnym pisma. Jest autorem wielu publikacji i książek, m.in. Rozmów niedokończonych, Notesu rzymskiego i Kalendarium życia Karola Wojtyły.

(wybrane fragmenty z wywiadu)

KIM JEST?

„(…) Uważam się za człowieka w drodze.(…)”

Hierarchia wartości

Ludzie mają zasady od których, kiedy przychodzi co do czego, nieraz odstępują. Nie jesteśmy konsekwentni. Ważne, by o tym wiedzieć. Wartości są po to, żeby było do czego wrócić. Bez przemyślanego porządku, bez hierarchii wartości łatwo się kompletnie zgubić, działając pod naciskiem doraźnych sytuacji ad hoc. Sprawy pilne wypierają sprawy ważne wtedy, kiedy nie wiemy, co jest naprawdę ważne.

Nie marnować możliwości

W trudnych sytuacjach dowiadujemy się o sobie prawdy. Własny, wyidealizowany autoportret zostaje skorygowany. Jak zaskakujące sytuacje, które nas sprawdzają, np. okazje do bezkarnego popełnienia świństwa, którego nikt nie widzi, o którym nikt się nie dowie. Czasem zresztą w tych sytuacjach wychodzi z nas ukryty bohater, ujawnia się nasza kryształowa szlachetność. Ważne, by każdą sytuację traktować jako zadanie. Także jako w pewnym sensie dzieło sztuki, tworzenie czegoś, co nigdy w historii wszechświata się nie zdarzyło. Nie byłoby mnie, gdyby nie było takiej sytuacji. To jest pusta kartka papieru, to jest glina, w której trzeba wyrzeźbić. Można przecież ze swojego życia zrobić dzieło sztuki. Jest niestety mnóstwo wspaniałych możliwości, które marnujemy.

Szczęście

– O co chodzi w tym życiu proszę księdza?

– O szczęście po prostu.

PRZYŁĄCZ SIĘ DO PODRÓŻY.. I ODKRYJ SAMEGO SIEBIE