
Elżbieta Dzikowska
(ur. 19 marca 1937 w Międzyrzecu Podlaskim) – historyk sztuki, sinolog, podróżniczka, reżyser i operator filmów dokumentalnych, autorka wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych oraz wystaw sztuki współczesnej.
Wraz z mężem, Tonym Halikiem, zrealizowała około 300 filmów dokumentalnych ze wszystkich kontynentów dla Telewizji Polskiej oraz prowadziła popularny podróżniczy program telewizyjny Pieprz i wanilia.
(wybrane fragmenty z wywiadu)
KIM JEST?
„(…) Człowiekiem spełnionym, ale jeszcze nie do końca. (…)”
Optymizm
Optymizm naprawdę pomaga w życiu. Nie narzekajmy więc, uśmiechajmy się.
Wydałam nawet album „Uśmiech świata”. Zauważyłam, że najczęściej ludzie uśmiechają się w biednych krajach, w Azji południowo-wschodniej. Są uśmiechnięci i życzliwi, to się z sobą łączy. Uśmiech to przecież najprostsza droga do serca. Niestety, obecnie jesteśmy bardziej zapatrzeni w materię, aniżeli w ducha. Tam jest inaczej. Poza tym tam Bóg – Budda się uśmiecha. A u nas Jezus cierpi na krzyżu. Myślę, że to też ma znaczenie.
Rozproszenie
Trzeba uważać w życiu, aby się nie rozpraszać. Nie zajmować się byle czym, nie tracić czasu na mierności. Oczywiście przyjemność nie jest byle czym. Jest ważna. Mój mąż zawsze mówił: „Nie żałuję pieniędzy na zdrowie, jedzenie i przyjemności”.(…)
Radość
Miałam mało, ale zawsze umiałam cieszyć się z rzeczy na pozór błahych. Gdy spaceruję, sprawia mi radość to, że żyto, maki i chabry pachną tak cudownie, że brzozy chwieją się szeleszcząc listkami i piękna jest to muzyka… Świat jest co dzień inny, cieszmy się nim. Jak będziemy doceniać rzeczy małe, stać nas też będzie na większe radości.
Oczekiwania
Od życia trzeba stale czegoś oczekiwać. I stale dawać.